1. Home
 2. Montaż
 3. Czy mogę zamontować drzwi na ścianie z karton-gipsu?

Czy mogę zamontować drzwi na ścianie z karton-gipsu?

Czy mogę zamontować drzwi przesuwne na ścianie z karton-gipsu?

Tak, jak najbardziej można zamontować drzwi przesuwne na ścianie z karton-gipsu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie modele drzwi się tutaj sprawdzą. Istotna jest tutaj waga drzwi.

Należy pamiętać o kilku kwestiach:

 • dopuszczalny ciężar – ściany kartonowo-gipsowe mają ograniczoną nośność. Maksymalne akceptowalne obciążenie ściany zależne jest od:
  • całkowitej wagi drzwi i systemu (upewnij się, że wybrany przez Ciebie model drzwi będzie odpowiedni do Twojej ściany)
  • ilości punktów mocowania prowadnicy (która zależy od długości prowadnicy i typu systemu)
  • grubości opłytowania ściany – minimalna grubość ściany to 1,25 cm
  • rozmieszczenia profili stalowych – maksymalny odstęp to 60 cm
  • jakości zastosowanych płyt kartonowo-gipsowych – najbardziej wytrzymałe i odpowiednie będą płyty wysokogatunkowe, pochodzące od renomowanych producentów – zastosowanie płyt niskiej jakości, niespełniających norm, może spowodować obniżenie wartości dopuszczalnych obciążeń
 • zestaw montażowy – użyj dedykowanego zestawu montażowego do ścian kartonowo-gipsowych. Zestaw zawiera specjalne kołki rozporowe, odpowiednie śruby oraz płytki wzmacniające, które to elementy zapewnią stabilne mocowanie drzwi do ściany
 • wzmocnienie ściany – w przypadku cięższych drzwi lub ścian o słabej konstrukcji może być konieczne wzmocnienie ściany. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do montażu drzwi na ścianie, skonsultuj się z fachowcem.

Przed zakupem drzwi należy upewnić się, czy ściana, na której mają być zainstalowane drzwi, posiada układ jedno- czy dwuwarstwowy. Następnie w tabelach pokazujących możliwości zastosowania zestawu Karton-Gips, odpowiednio dla systemu Smart oraz systemu Standard, należy sprawdzić, czy wybrany model będzie odpowiedni do montażu w danym układzie ściany i dla danego typu systemu.

Polecamy także dokupienie naszego zestawu do montażu drzwi w ściankach kartonowo-gipsowych. Biorąc pod uwagę charakterystykę ścian szkieletowych, ich możliwości, wytrzymałość, cechy fizyczne i ograniczenia, proponujemy metalowe kołki rozporowe do mocowania w pustych przestrzeniach tzw. kołki Molly. Rozchylające się ramiona kołków o dużej powierzchni styku z podłożem, dociskają płytę od tyłu, zapewniając dużą wytrzymałość i tworząc pewne połączenie. Ponadto w zestawie znajduje się dodatkowe wzmocnienie zabezpieczające przed przed odkształceniami spowodowanymi wgłębianiem się tulejek w ścianę pod wpływem obciążenia.

Jeżeli chcecie się zdecydować na cięższe drzwi, np. ze szkłem lub lustrem, to należy koniecznie wzmocnić ścianę od środka na etapie jej budowy.

Więcej informacji na ten temat można zaleźć w artykule na naszym blogu: Montaż drzwi przesuwnych na ścianie kartonowo-gipsowej.

Czy ten artykuł był pomocny?

Powiązane artykuły